יום רביעי, 14 בנובמבר 2012

Full text article about the SD competition in Madrid in Hebrew


סולאר דקתלון // רשמים מהתחרות האירופאית, שהתקיימה במהלך ספטמבר, במדריד.
      מאת: מאיה אסיף - אשכנזי                                                                                           
                                                          
תחרות הסולאר דקתלון הינה תחרות בינלאומית אשר חצתה את גבולות ארה"ב, וכעת ניתן להנות מתוצריה הן באירופה, ובקרוב גם במזרח הרחוק. התחרות מיועדת למוסדות אקדמיים העוסקים בתחומי הבניה, בהם: אדריכלות, עיצוב, הנדסה, תעשיה וכן בתחומי הפירסום וניהול הפרויקטים. השילוב של פקולטות ואקדמיות לצד מימוש של פרויקט מגורים, המבוסס על ערכי התכנון הירוק, בקנה מידה אמיתי ושימושי הם האתגר המרתק של תחרות זו.
בימים אלו עומלת הנבחרת הישראלית על הפרויקט שייצג את ישראל לראשונה בתחרות הבינלאומית שתתקיים באוגוסט 2013, בעיר דטונג אשר בסין. בהובלת האדריכלים ד"ר יוסי קורי וחן שליטא, התגבשה קבוצת סטודנטים מארבעה מוסדות אקדמיים מובילים: אוניברסיטת תל אביב, שנקר, המסלול האקדמי המכללה למנהל והמרכז האקדמי וי"צו חיפה. הנבחרת הישראלית עומלת על תכנון ובנית המבנה שיפיק יותר אנרגיה משהוא צורך ובו ערכי קיימות וסביבה חדשניים.
במהלך ספטמבר האחרון התקיימה תחרות הסולר דקתלון האירופאית, במדריד. אנו מביאים בפניכם את חלק קטן מהרשמים של אירוע יוצא דופן, אשר ליכד סטודנטים ואנשי מקצוע מרחבי העולם, לכדי מימוש 18 מבני מגורים בחזית הבנייה האקולוגית.
במהלך שנתיים עמלו כ 18 קבוצות מרחבי אירופה ומברזיל, סין ויפן על תכנון ובנית מבנה המגורים. בתחרות זו בחנו את 10 הקטגוריות הבאות: ארכיטקטורה, הנדסת בניין, יעילות אנרגטית, צריכת החשמל, תנאי נוחות במבנה, פונקציונאליות, תקשורת ופרסום, נגישות כלכלית, חדשנות, קיימות. כל קטגוריה נבחנה בידי צוות שופטים מוסמך בתחומו, ולפי הקטגוריות והניקוד שהוגדרו בחוקי התחרות.
בחויה שאפפה את הוילה הסולארית ניכרה תחושת השייכות, הן בקרב הסטודנטים והן בקרב אנשי ההוראה ואנשי התפעול בדרגים השונים. סיפורים רבים על תהליך יצירה מלא למידה והעשרה, טכנולגיה ופרסום, עיצוב ואדריכלות, שהם רק חלק ממרכיביה של התחרות הקוראת ליישום מבנים המייצרים יותר אנרגיה מצריכתם.
בלטו בנוכחותם חברות מובילות בתחום הפקת האנרגיה, מיזוג יעיל וחשמל חכם שתמכו בקבוצות השונות כמו גם תמיכה ממשלתית מעוררת הערכה של חלק מהמדינות.
הזוכה הגדולה של התחרות היא הנבחרת הצרפתית Rhȏne Alpes. אשר הציגה את Canopea, אשר מלבד היותו מוקפד, מקצועי ושערכי הנוחות וצריכת האנרגיה היו בו מאוזנים, היה זה מבנה הפנטאהוז מתוך תכנון בניין מגורים, אשר משלב מערכות חסכוניות וחכמות לכל אורכו. החשיבה העירונית, המתאימה ביותר לבניה הירוקה, קוראת לשימוש מופחת בשטחים לצורך מגורים וזוהי המהפכה שהציג. פרויקט זה מראה שניתן להעביר דרך התחרות גם מסרים וקריאת כיוון לבנייה הירוקה אשר חורגים מגבולות הבנייה צמודת הקרקע.


לצד המופע והידע הרב שנתן המבנה הצרפתי, בלטו מבנים נוספים שתוכננו בקפידה ושילבו מסורת ומערכות פסיביות לתפעול המבנה. כך במבנה של הקבוצה הרומנית Prispa  ובו רצפת האריחים הממוקמת בכניסה, לכיוון דרום והיא כמסה תרמית שבימי החורף, בהם השמש נמוכה, מתחממת ובשעות הערב והלילה נפלט החום לחלל הפנים.


הנבחרת הספרדית   Andalucĺa teamבנתה פרשנות חדשה לבית המגורים הים תיכוני, באמצעות חיבור של ארבעת חלקי הבית והרכבתם באופן הממרכז את הפטיו. שימוש בחומרים מסורתיים כדוגמת אריחי הקרמיקה המחפים את המעטפת ומערכת הצללה שעוצבה בהתאמה, יצרו איזור מחיה בעל ערכי נוחות תרמית וגווני תאורה נעימים.


במבנה של הקבוצה האיטלקית Med in Italy, בלטו בו התכנון לאוורור פסיבי והתאורה הטבעית. מלבד ערכים מהותים אלו, פוזרו פירטי עיצוב שתוכננו בהתאמה, כדוגמת שולחן האוכל, הכסאות המתפרקים, גופי התאורה והדג שצוייר מתערובת חול בשילוב פיגמנטים זוהרים.שימוש חוזר בחומרים אפיין את המבנה הגרמני COUNTER ENTROPY ובו מוצרים מחומרים ממוחזרים, שפותחו במהלך העבודה על התחרות כדוגמת חיפוי הקיר שמורכב מפיתוח משטח מדיסקים ישנים וגוף תאורה שבנוי מדפי סקיצה משומשים.

התחרות הזו הינה מפגן של מקצוענות, חדשנות וטכנולוגיה והיא משלבת ידע וערכים. חזרנו עם חותם עמוק מלא התרגשות בהיותינו חלק מנבחרת בארגון הסולאר דקתלון העולמי.
למידע נוסף אודות הנבחרת הישראלית, נשמח לארח אתכם באתר הבית של הנבחרת.
למידע אודות תחרות הסולר דקתלון, אירופה, מדריד 2012. http://www.sdeurope.org/
למידע אודות תחרות הסולר דקתלון, סין, 2013. http://www.sdchina.org/
לאתר הקבוצה: www.israel-sd2013.com


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה