יום שבת, 16 בפברואר 2013


" זכוכית סולארית" (BIPV - Building Integrated Photo Voltaic)
מאת: מאיה אסיף – אשכנזי.

       מושג הבניה הירוקה מקיף אלמנטים מגוונים במבנה. התייחסות למעטפת המבנה: הרצפה, הקירות והגג, מכרעת במאמץ  לצמצום צריכת האנרגיה של המבנה. איכות הבידוד הן לכניסה של חום או קור והן לרטיבות ואדים חשובה ובאה לידי ביטוי בצירוף החומרים המרכיבים את המעטפת באיזוריה השונים. פתחים במעטפת הם לרוב בצורת דלתות או חלונות. חלונות המבנה משרתים להכנסת אויר ואור. שני פרמטרים חשובים גם כן בכל הקשור למבנה ירוק.
נרצה להכניס אור אך לא לפגום ברמת הבידוד לחום או לקור, לכן, מומלץ לעשות שימוש בזיגוג כפול ( שתי זכוכיות וביניהן מרווח) ובפרופילים מבודדים. הנבחרת הישראלית בתחרות הסולאר דקתלון, סין, תעשה שימוש במוצרים ישראליים חדשניים ומהפכניים המשכילים לעשות שימוש בזיגוג הכפול ובין הזכוכיות מותקנים אלמנטים הקולטים את קרני השמש ומתרגמים אותה לאנרגיה שימושית.
שיתוף פעולה עם שתי חברות מובילות: פיתגורס סולאר וסולאראור, ויישום המוצרים שלהן בפרויקט, יאפשרו נצילות טובה לצד ערכים אסטתיים, פונקציונאלים ומשתלמים לאורך זמן. ההערכה היא כי ניתן לייצר עד כ 140 וואט למטר רבוע מוצר. בנוסף איכויות הבידוד של המוצרים משפרות את מדד הטמפרטורות שבחללי הפנים, וכך מופחת הצורך בחימום או בקירור. שיפור זה משפיע הן על ההוצאות הכלכליות המשמשות לצרכים אלו והן בהפחתת הצורך בחשמל להפקת החימום או הקירור המכניים.

פיתגורס סולאר  I   Pythagoras Solar
חברת פיתגורס הישראלית הרכיבה מבנה זיגוג, המעוגן בפטנט ובנוי משתי שכבות זכוכית בידודית, שביניהן פאנלים סולארים המשמשים הן לסינון כניסת קרני האור לתוך המבנה והן להפקת חשמל. את המוצר ניתן  להתקין כקירות מסך, חלונות ומערכות סקיי לייט ( "חלונות גג").
יתרונות המוצר נעוצים בשני עיקריים:
  1. הפקת אנרגיה מקרינת השמש בטכנולוגיה היעילה פי כ 4 מטכנולוגיות מקבילות בעולם. הפקת אנרגיה באמצעי זה חוסכת בשימוש בחשמל המופק משריפת פחם ( כנהוג בישראל) ומפחיתה משמעותית את אחוז פליטת גזי החממה לאטמוספירה.
  2. מבנה הזיגוג של פיתגורס מעניק פתרונות אסטיים מתקדמים המאפשרים את הטמעתם במבנים אדריכליים עכשויים.
יש לציין כי מנתוני החברה עולה כי עלות ההשקעה מוחזרת בתום חמש שנים.


סולאראור  SolarOr
BeeHive-PV חיפוי מבנה סולארי
חברת סולאראור הישראלית פיתחה פתרון זיגוג חדשני המאופיין ביתרון עיצובי לצד בידוד תרמי ואקוסטי. המוצר בנוי כמבנה כוורת בעל תכונות אופטיות ייחודיות המעניק לו גם חוזק ויציבות, ומאפשר חסימת הקרינה הישירה והכנסת אור סביבה נעים למבנה.
בין שכבות הזיגוג הכפול המורכבת מזכוכית פנימית בעלת ציפוי המונע חימום , וזכוכית חיצונית שקופה לחלוטין, נמצא מבנה פריזמות המאפשר ניצול אופטימלי של קרינת השמש (מתוך שהתלת מימדיות המרחבית מאפשרת אגירה מקסימאלית של קרני השמש, לעומת מצע דו מימדי מקובל ).
למידע נוסף אודות הנבחרת הישראלית: http://www.israel-sd2013.com
למידע נוסף אודות הסולאר דקתלון, סין: http://www.sdchina.org

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה